Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku sprzedał swoich 10 szokujących prognoz na najszybszy rok. Tym całkowicie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Unii Europejskiej, Donald Trump przegra wspólnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stanie się… wygranym w istoty młodej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to doświadczenia, które potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku ostrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie stał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak wskazują autorzy raportu, istnieje obecne „szereg mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są wtedy jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wyjścia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o największym zysku – szokujące dla świata – wtedy też kilka spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem ważnym będzie główna zmiana status quo. Rok ten pewnie istnieć niczym wielkie wahadło, wychylające się w obrotu przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki monetarnej i finansowej, a jeszcze – co równie ważne – ochrony środowiska. W tekście szeroko rozumianej polityki oznaczałoby to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego zamiłowaniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do czynienia polityki mogłoby toż znaczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, a że nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich pracę w rozmiarze wydatków połączonych z bazą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w istoty młodej oraz czarnej sile
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Okresach Zjednoczonych w stosunku z brakiem zwrotu z inwestycji w niniejszym sektorze, skorzystają z przygodzie i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w ojczystych krajach. Zbiegnie się toż w okresie z pozostałą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie obecne zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich popularności i dążenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na wyższe wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji zaprezentuje się to popularnym zwycięstwem nie właśnie dla Rosnieftu, a także dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. budował się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Także w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na efekt za dużego szumu medialnego i złych zwrotów z inwestycji. Przecież w granicę kolejnych słów w rozmiarze polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po ważne jako najpopularniejszy na świecie dostawca używanego w pojazdach palladu, natomiast w 2019 r. odnotowującego jedne z najciekawszych produktów na placach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja wykorzysta na odstąpieniu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na targu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, a najwięksi niemieccy producenci samochodów otworzą w wszyscy rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na zmniejszenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w rezultacie zwiększonego popytu oraz doskonalszych opłat oraz również gdy w sukcesu Rosnieftu ceny jego akcji wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) znacznie w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z czasu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie jedynie w Okresach Zjednoczonych, ale i na wszelkim świecie zawarto na targ biliony USD w sytuacje kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i coraz większych wpływów, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z koncentracji na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w niskich rejonach skali, a deficyty w Okresach Połączonych są bogate i dalej rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w szkoła przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w możliwości na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś innego: płace a wartości zaczną szybko żyć w granicę, jak wpływy będą dołączać do gospodarki, gdy na ironię z względu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w wyniku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z kolei koszt kapitału, eliminując z rynku spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot formy i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeśli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na okresy (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki wciąż będą zmagać się z odpowiednim kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z trudnym otoczeniem ekonomicznym i finansowym, prezentującym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co również bardziej obniży stopę zwrotu z funduszu innego banków – oraz walką ze części przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy obrót a na wstępu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej przedstawiająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy okres może znacząco zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia zadań oraz zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę finansową i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w małym czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do zera, a do tyłu roku nawet kilka ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do maksimum w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z historycznej recesji kredytowej. Od obecnego czasu na rynek ten wpływały negatywnie dwie znaczące roli. Ważną z nich stanowił wzrost produkcji gazu z łupków w Okresach Zjednoczonych i bliskie wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie była miejsce istna amerykańska rewolucja w terenie produkcji ropy z łupków, w efektu której Stany Zjednoczone stawały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą siłą był rosnący kapitał polityczny i gminny stojący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na moc odnawialną. W wyniku niższych wartości oraz zapobiegania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z części paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie znalezienie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie zaprezentuje się wygrany – również będzie obecne razem sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niską informacją była reklamę rządu Republiki Południowej Afryki pod efekt ostatniego roku, że w stosunku z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i utrzymania dostaw trendu w całym świecie przyszłoroczny budżet wzrośnie do największego stopnia z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co ma zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w czasie tych paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w współczesnym terminie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM może istnieć ostatnią kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni wydać chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie jest w bycie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą i oraz nowe gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą najbardziej zróżnicowane z lat. RPA chce w obrotu bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we każdych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i sprawi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w granicę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dołączą do porozumienia w istocie co kilka tymczasowego zawieszenia stoi w tekście taryf celnych, polityki monetarnej i kupna produktów rolnych.

Ale obecnie na wstępu 2020 r. gospodarka amerykańska rozpocznie się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a równocześnie nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, natomiast jego rada w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej koncepcji amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać produkcji w Okresach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „etycznego i wolnego handlu”.

System ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od ceny podanej w wysokości 25 proc. na całkowite przychody brutto na targu amerykańskim generowane z produkcji zagranicznej. Spowoduje to mocne protesty ze części partnerów handlowych, bo będą toż w świadomości stare taryfy w tamtym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zagraniczne mogą przenieść swoją pracę do Poziomów Zjednoczonych w planu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i pragmatyczna zmiana nastawienia w granicę oddziaływań na praca lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, doprowadzając do zastosowania istotnego wpływu finansowego i silnego umocnienia SEK. Jak powszechnie zawierało to miejsce w sukcesu szwedzkiej polityki, podobnie gdy na wstępu lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za dużo w nowoczesnym opodatkowaniu, doprowadzając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji trafiła do punktu, w jakim społeczeństwo broniło się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje mocną plus dalej będącą grupę ludzi, którzy kwestionują tę formę, tym samym wykluczając ich z wszystkiej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej roli, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy dodatkowo ich idee były idealne: otwartość i równość dla ludziach oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Ale każde zbyt dużo posunięte leczenie może przytłaczać, a wszystkie rodzaje pragną istnieć modyfikowalne w sukcesu zmiany okoliczności, by mogły znacznie być. Pozostałe kraje nordyckie będą ględzić o „warunkach będących w Szwecji” jako o zagrożeniu, natomiast nie jako o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, a ze powodu na bliski status małej, otwartej gospodarki, będzie szalenie wrażliwa na światowe spowolnienie. To poczucie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy i gospodarczego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Okresach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z rynku opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, podobnie jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest doświadczony i biały, czyli należy do rodziny demograficznej, która zanika w kategoriach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a a role w wieku 20-40 lat, które są wiele bardziej elastyczne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Okresach Zjednoczonych, w coraz większym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a jeszcze obawami przed zmianami klimatycznymi, w tekście których prezydent Trump pełni funkcję piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi odnoszą się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z cieplejszych przedmieść, kiedy i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do konkretnego stopnia przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w historii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wychodzą z UE
Węgry od czasu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły ogromne sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo przygotowuje się funkcjonowań w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, otwierając się na podawane przez Węgry – natomiast w świadomości premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i sił leczących na rzecz praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że koniec tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją kulturę przed masową imigracją.

To niezwykłe do mieszkania status quo, a obie części będą brały trudności z dojściem do porozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie dokładnie procedowana w sposobie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co ma dużą zmianę retoryki, która zbiega się w okresie z transferami z UE, ale zaniknie w czasie najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na ceny, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą więcej rozważać nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i sprawi spadek ceny dolara o 30 proc. w stosunku do złota. Aby stawić czoła zwiększającej się rywalizacji handlowej i chorobom powiązanym z będącymi zagrożeniami ze części Miej Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i opiek nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych utworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co sprawi z ADR największą część finansową na świecie. Celem tego działania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w sprawie prowadzenia całego handlu w niniejszym terenie wyłącznie w ADR, przy czym najważniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze powodu na żyjące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja dużej ilości światowego handlu i odizolowanie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Połączone będą postrzegać coraz mniejszy napływ materiałów na budowanie swojego podwójnego deficytu. W czasie tylko paru miesięcy USD wyda na ceny 20 proc. w stosunku do ADR i 30 proc. w stosunku do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *